PRE NÁŠ DOM

Tvorba a čerpanie fondu prevádzky, údržby a opráv

V zmysle  Zákona  182/1993  Z.  z.  v znení  neskorších  predpisov,  §  10,  ods.  1,  majú  vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinnosť tvoriť fond prevádzky, údržby a opráv domu.
________________________________________________________________________________

Tvorba a čerpanie FPÚaO

http://www.pronasdum.cz/images/img/E-ZIN/CSOB_2/euro-coins-chart--imagio18830157.jpgVlastníci  bytov  a nebytových  priestorov  v dome sú povinní poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade  vlastníckeho  práva do katastra  nehnuteľností.  Výšku  preddavku  do  fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu,  spoločných  zariadení  domu,  spoločných  nebytových  priestorov,  príslušenstva  a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome  vykonávajú  úhrady  do  fondu  prevádzky,  údržby  a opráv  podľa  veľkosti spoluvlastníckeho  podielu.  Ak  je  súčasťou  bytu  balkón,  lodžia  alebo  terasa,  pre  účely  tvorby  fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

Čo priniesla novela zákona

Novela zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov však priniesla niekoľko zmien. Jednou z nich je aj spôsob tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu, kedy začala rozlišovať vlastníkov bytov a vlastníkov nebytových priestorov a garáží.

Novela ustanovuje spôsob, akým sa vytvára fond prevádzky, údržby a opráv domu. Pri určení výšky príspevku na tvorbu uvedeného fondu však je potrebné zohľadniť mieru využívania spoločných častí a zariadení vlastníkmi nebytových priestorov a garáží.  Inými slovami, vlastník nebytového priestoru alebo garáže má možnosť podieľať sa na tvorbe v inej miere ako vlastník bytu. I keď vždy vychádzame z veľkosti spoluvlastníckeho podielu, najnovšia novela umožnila rozlišovať výšku príspevku na jednotku tohto spoluvlastníckeho podielu.

Okrem príjmov od samotných vlastníkov sa v zmysle§10 ods. 1,2 Zákonana tvorbe fondu podieľajú aj ďalšie príjmy, ktorými sú aj,

  • príjmy z prenájmu,
  • kreditné úroky,
  • výťažok z exekúcie alebo dobrovoľnej dražby,
  • zmluvné pokuty a úroky z omeškania,
  • príjmy z predaja spoločných priestorov, častí a zariadení domu.

O čerpaní z fondu prevádzky, údržby a opráv rozhodujú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome na  schôdzi  alebo  zhromaždení  vlastníkov  spôsobom uvedeným v § 14 spomínaného zákona.  Zákon hovorí nie len o tom, ako môžeme, no stanovuje aj kedy nemôžeme rozhodovať o tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv. Ide najmä o prípad, ak sa na schôdzu nedostaví dostatočný počet vlastníkov.

                                           http://www.pronasdum.cz/images/img/E-ZIN/p1080321_zmenen.jpg

Najčastejšie otázky

  1. Ako stanoviť optimálnu výšku príspevku do FPÚaO?
  2. Z čoho je vyplácaná odmena zástupcovi vlastníkov? Vzťahujú sa na odmenu odvodové povinnosti?
  3. Ako postupovať, keď majiteľ bytu oficiálne podniká v byte. Mal by prispievať do FPÚaO v inej miere?
  4. Bytový dom z viacerými vchodmi, má výťah iba v jednom vchode. Sú obyvatelia vchodu bez výťahu povinní prispievať na údržbu výťahu?
  5. Je možné FPÚaO financovať okná v bytoch alebo pivniciach, ktoré sú v osobnom vlastníctve?

Tieto, no aj mnohé ďalšie otázky Vám radi zodpovedia odborníci na našich seminároch.

Ak Vás zaujíma a máte otázky ohľadom FPÚaO, alebo iné z oblasti správy bytových domov, napíšte nám a na najbližšom seminári s danou problematikou sa dozviete odpoveď. 

Viac o seminári sa dozviete na www.prenasdom.sk. Pre ďalšie informácie nás kontaktujte na info@prenasdom.sk